K
10 listopad, 2012

wywiad ze mną o fotografii ciążowej na portalu www.mamalandia.pl

Portal i sklep dla rodziców www.mamalandia.pl

 

Wywiad z Katarzyną Piwecką – specjalistką w dziedzinie fotografii rodzinnej


www.mamalandia.pl/zdrowie-i-uroda/sesje-zdjeciowe


Ciąża i macierzyństwo to radość nie tylko dla przyszłej mamy, ale również dla całej rodziny. Bez względu na to jak przebiegała nasza ciąża, będziemy ją wspominać do końca życia.

Każda przyszła mama nie może się doczekać, kiedy zaokrągli się jej brzuszek, aby wszyscy mogli go podziwiać. Ba… zapewne sama będzie z dumą przeglądać się w lustrze. No właśnie, wspomnienia pozostają do końca życia, a podstawowy element tych wspomnień? Ciążowy brzuszek po 9 miesiącach znika, a mamy na pewno chciałyby nie tylko opowiadać, ale również pokazać swoim dzieciom jakąś pamiątkę z tego okresu. Aby upamiętnić te chwile warto zgłosić się do fotografa, żeby wykonać profesjonalną sesję zdjęciową.

Po rozmowie z Katarzyną Piwecką, specjalistką w dziedzinie fotografii rodzinnej, żałuję, że sama nie zdecydowałam się na taką sesję.

Jak zaczęła się twoja historia z fotografią?

Od zawsze to była moja wielka pasja. Najpierw była to fotografia podróżnicza, bo zawsze dużo podróżowałam, potem kiedy urodziłam dzieci, fotografia dziecięca i portretowa. W pewnym momencie życia, po urodzeniu dwójki dzieci, szukałam dla siebie zajęcia, które pozwoli mi wychowywać dzieci i jednocześnie pracować w elastycznych godzinach. Wtedy sobie pomyślałam, dlaczego nie fotografia? Dlaczego nie moje hobby? Miałam wiele wątpliwości, porzucając dobrą pracę w korporacji na rzecz rozkręcania własnej działalności w branży fotograficznej, w której jest ogromna konkurencja. Na szczęście okazało się, że podjęłam słuszną decyzję, a dzisiaj tylko żałuję, że nie zrobiłam tego parę lat wcześniej.

A więc taką tematykę opierasz jakby na własnych doświadczeniach?

Tak jak wspomniałam wcześniej, po urodzeniu dzieci, zaczęła się moja przygoda z fotografią dziecięcą i portretową. Robiłam zdjęcia moim dzieciom, dzieciom znajomych. W pewnym momencie stałam się specjalistką od zdjęć dzieci. Zgłaszały się do mnie młode mamy ze swoimi dziećmi. Ale one też były w takim momencie swojego życia, że planowały następną ciążę i następne dziecko i bardzo żałowały, że nie zrobiły sobie wcześniej zdjęć w ciąży. Często mi opowiadały, że chciały uwiecznić stan ciąży, ale obawiały się pójść do obcego fotografa. I tutaj już było blisko do fotografii ciążowej. Generalnie tematyka ciąży, niemowląt i dzieci oraz fotografia rodzinna to wszystko czym się zajmuję. Moimi klientkami są młode rodziny na różnych etapach życia: zaczynają od ciąży (sesje ciążowe), potem kiedy rodzi się dzidziuś wracają do mnie na sesję niemowlęcą, następnie uwieczniamy starsze dzieci oraz całą rodzinkę w komplecie.

Przyszła mama może się stresować przed obiektywem aparatu. Organizujesz wcześniej spotkanie przedsesyjne, aby wspólnie z modelką ustalić przebieg sesji?

Tak, bardzo często spotykamy się u przyszłej mamy w domu, gdzie wybieramy ubrania i dodatki do zdjęć oraz po prostu się poznajemy. Po paru minutach rozmowy, okazuje się najczęściej, że mamy mnóstwo tematów wspólnych (ja sama mam 2 dzieci, a więc 2 razy byłam w ciąży) i nawiązuje się bardzo sympatyczna atmosfera. Potem zresztą to widać na zdjęciach, że fotograf i modelka mają bardzo dobry kontakt. Kiedy z różnych powodów nie ma czasu na spotkanie przedsesyjne, rozmawiamy przez telefon o szczegółach sesji, co zabrać ze sobą i jaki rodzaj zdjęć będziemy robić.

Zatem jak klientka powinna się przygotować do sesji?

Po pierwsze żadnego stresu, przecież mamy się dobrze bawić! Poza tym, zawsze mówię jakiego rodzaju ubrania wziąć ze sobą – takie, w których się dobrze czujemy i takie, które dadzą ciekawy efekt na zdjęciach. Zawsze rozmawiamy o dodatkach i ciekawych rekwizytach takich jak: zdjęcia USG, małe buciki, pluszaki etc. W moim studio dysponuję całym mnóstwem dodatków i rekwizytów na sesje ciążowe, poczynając od chust, tkanin, biżuterii, a kończąc na specjalnych zabawnych T-shirtach dla przyszłych mam. A więc w skrócie: na sesje przyjeżdżamy z wielką torbą ulubionych ubrań, kosmetyków i dodatków i z wielkim uśmiechem i w dobrym humorze.

A ile czasu powinna sobie zarezerwować przyszła mama?

Sama sesja trwa dobre 2 godziny. Jeżeli doliczymy do tego czas potrzebny na profesjonalny makijaż (w przypadku skorzystania z usług współpracującej ze mną wizażystki) to myślę, że zamykamy się w 3 godzinach.

Robisz zdjęcia przyszłym mamom. Czy ojcowie też mogą się załapać na parę zdjęć?

Jak najbardziej tatusiowie są mile widziani. Zresztą najczęściej właśnie sesja obejmuje zdjęcia wspólne przyszłych rodziców oraz zdjęcia indywidualne samej przyszłej mamy. Mniej mam sesji, w których tatusiowie nie biorą udziału ze względu na obowiązki zawodowe. A więc typowa sesja składa się z 2 części. Ze zdjęć przyszłej mamy i taty razem oraz z sesji indywidualnej samej przyszłej mamy.

Wspominałaś też, że wykonujesz zdjęcia dzieciom, również tym najmłodszym. Chyba ciężko sfotografować takiego maluszka?

Zdjęcia niemowlęce cieszą się olbrzymia popularnością i olbrzymim zainteresowaniem. Muszę szczerze przyznać, że takich sesji wykonuje zdecydowanie najwięcej. Kilkutygodniowego maluszka fotografuję zazwyczaj w domu ze względu na wygodę przewijania i karmienia dla młodej mamy. Przywożę cały profesjonalny sprzęt fotograficzny do domu klientek i tam na spokojnie robimy sesję. W czasie sesji robimy częste przerwy na przewijanie, karmienie lub na uspokojenie dziecka. Całość trwa około 2-3 godzin. Jest to naprawdę wspaniała pamiątka uwieczniająca pierwsze chwile macierzyństwa i rodzicielstwa zarówno dla młodych rodziców, jak i dla dumnych dziadków.

Na koniec powiedz jak można się z Tobą umówić na spotkanie przedsesyjne?

Wszystkie przyszłe mamy oraz młodych rodziców zapraszam na moja strone internetową www.katarzynapiwecka.pl do obejrzenia mojego portfolio. Jest tam także telefon i mail kontaktowy do mnie, pod którymi można rezerwować terminy sesji. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie sesjami ciążowymi i niemowlęcymi – termin trzeba zarezerwować zazwyczaj z 3 tygodniowym wyprzedzeniem.

Dziękuję za rozmowę.


« Wróć